Jus Gentium

UNSC To Vote On Ending Israeli Settlement Activity in Palestinian Territory

UN Security Council to vote on ending Israeli settlement activity Draft text demands Israel “immediately and completely ceases settlement activities in occupied Palestinian territory”.

The United Nations Security Council is due to vote on a draft resolution that would demand Israel “immediately and completely cease all settlement activities in the occupied Palestinian territory, including East Jerusalem”.

Israel disputes that settlements are illegal and says their final status should be determined in any future talks on Palestinian statehood.

The UN maintains that settlements are illegal and has repeatedly called on Israel to halt them, but UN officials have reported a surge in construction over the past months.

A resolution needs nine votes in favour and no vetoes by the United States, France, Russia, Britain or China to be adopted. A similar resolution was vetoed by the US in 2011.

Wednesday’s draft text says the establishment of settlements by Israel has “no legal validity and constitutes a flagrant violation under international law”.

It also states that Israeli settlements are “dangerously imperiling the viability of the two-state solution” that would see an independent state of Palestine co-exist alongside Israel.

The text stresses that halting settlements was “essential for salvaging the two-state solution, and calls for affirmative steps to be taken immediately to reverse the negative trends on the ground”.

UN diplomats see the resolution as a final chance for council action on the Middle East before Republican President-elect Donald Trump succeeds Democrat Obama on January 20.

Ataberk Özcan

Kurucu Başkan

Ataberk Özcan, 1996 Izmir doğumludur. Izmir Ekonomi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi öğrencisidir. Ataberk, Jus Gentium’u kurarken, Türkiye’de eksikliğini hissettiği uluslararası kamu alanında farkında yaratmayı ve yine uluslararasında bu alanda çalışan diğer ekol, enstitü ve oluşumları Türkiye ile buluşturarak, yoğun ve sıcak bir politik dönemden geçen bu ülkenin öğrencilerine kendilerini ifade edecek ve diğer perspektif ve düşüncelerle tanışacakları bir platform sağlamayı amaçlamıştır. Bugün, en çok da bunun için çalışmalarını yürütmekte ve ileride dahi bu alanda, uluslararası kamu alanında uzmanlaşmak istemektedir. Evrenselleşen dünyanın, farklı dilden farklı kültürden bir araya gelmiş entegre toplumların ve insan hakları çalışmalarının sevdalısı olmuştur.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *