Jus Gentium

Syria Chemical Attack

 

The death toll from a suspected chemical attack on a northern Syrian town rose to 72 on Wednesday as activists and rescue workers found more terrified survivors hiding in shelters near the site of the harrowing assault, one of the deadliest in Syria’s civil war.

According to a Syrian opposition group, renewed airstrikes hit the town of Khan Sheikhoun a day after the attack that the Trump administration has blamed on the government of President Bashar Assad, saying that his patrons, Russia and Iran, bore “great moral responsibility” for the deaths.

The Damascus and Moscow governments denied they were behind the attack. A Russian Defence Ministry statement later said the toxic agents were released when a Syrian airstrike hit a rebel arsenal.

The U.N. Security Council was to hold an emergency meeting on Wednesday in response to the strike and in Brussels, officials from 70 nations gathered for a major donors’ conference on the future of Syria and the region.

Ataberk Ozcan

Ataberk Özcan

Kurucu Başkan

Ataberk Özcan, 1996 Izmir doğumludur. Izmir Ekonomi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi öğrencisidir. Ataberk, Jus Gentium’u kurarken, Türkiye’de eksikliğini hissettiği uluslararası kamu alanında farkında yaratmayı ve yine uluslararasında bu alanda çalışan diğer ekol, enstitü ve oluşumları Türkiye ile buluşturarak, yoğun ve sıcak bir politik dönemden geçen bu ülkenin öğrencilerine kendilerini ifade edecek ve diğer perspektif ve düşüncelerle tanışacakları bir platform sağlamayı amaçlamıştır. Bugün, en çok da bunun için çalışmalarını yürütmekte ve ileride dahi bu alanda, uluslararası kamu alanında uzmanlaşmak istemektedir. Evrenselleşen dünyanın, farklı dilden farklı kültürden bir araya gelmiş entegre toplumların ve insan hakları çalışmalarının sevdalısı olmuştur.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *